Oxfordshire County Championships - Day 1 - Oxford - 12 May 2018
Senior Men 100m w+0.8 Final
1 376 Isaac Kitchen-Smith Oxford University AC 10.85
2 999 Harrison Sted Oxford University AC 11.18
3 313 Sam Hook Banbury Harriers AC 11.49
4 388 Justin Leung Oxford University AC 11.82
5 33 Michael Barough Oxford City AC 11.87
6 715 Conrad Will Oxford City AC 12.52
7 32 Simon Barnes Radley Athletic Club 13.35
8 627 Manuel Stone Oxford City AC 14.35
Senior Men 400m Final
1 263 Alexander Grundman Oxford University AC 51.51
2 28 Hugh Baker Oxford University AC 51.68
3 445 Peter Merritt Oxford University AC 53.91
4 480 Roy Nelson Radley Athletic Club 60.69
5 627 Manuel Stone Oxford City AC 67.00
Senior Men 1500m Final
1 447 Alexander Miell-Ingram Radley Athletic Club 4:12.83
2 200 Thomas Fabes Abingdon AC 4:20.31
3 244 Joe Godwood Witney Road Runners 4:25.91
4 50 Alexander Betts Oxford University AC 4:30.11
5 438 Connor McGurk Oxford University AC 4:48.13
6 340 Paul Jegou White Horse Harriers 4:57.11
7 738 Dan Wymer Witney Road Runners 5:22.06
Senior Men 110H Final
1 712 Aidan Whiting Oxford City AC 18.21
Senior Men Long Jump
1 712 Aidan Whiting Oxford City AC 5.74
2 32 Simon Barnes Radley Athletic Club 4.60
3 33 Michael Barough Oxford City AC 4.58
4 273 Richard Halsey Radley Athletic Club 3.20
Senior Men Hammer
1 510 Jack Paget Oxford University AC 48.84
2 160 Michael Dawes Banbury Harriers AC 44.77
3 685 Gary Walter Oxford City AC 25.41
Senior Men Javelin
1 10 Tom Anstice Radley Athletic Club 45.49
2 591 Tom Shaw Oxford City AC 31.67
3 160 Michael Dawes Banbury Harriers AC 29.07
4 273 Richard Halsey Radley Athletic Club 27.76
U20 Men 100m w+0.8 Final
1 618 Ollie Sprio Banbury Harriers AC 11.34
2 270 Matthew Hall Banbury Harriers AC 11.47
U20 Men 400m Final
1 281 Seb Hartwell Banbury Harriers AC 50.57
2 481 Sam Nelson Radley Athletic Club 51.46
3 586 Rory Sear Radley Athletic Club 54.66
U20 Men 1500m Final
1 608 Charles Sneddon Oxford University AC 4:09.11
2 703 Benjamin West Bicester AC 4:15.15
3 83 David Bunn Abingdon AC 4:25.57
U20 Men Javelin
1 82 Mathew Bryce Witney Road Runners 46.22
2 214 Joseph Fisher Oxford University AC 36.45
U17 Men 100m w-1.7 Final
1 616 Jack Spencer Great Milton Athletics Club 11.95
2 732 Thomas Wood Oxford City AC 12.00
3 113 Aidan Christie Banbury Harriers AC 12.22
4 719 Malte Wilhelmsson Abingdon AC 12.31
5 651 William Thorp Daventry AAC 12.42
6 8 Oyare Aneju Radley Athletic Club 12.70
7 370 Taimaru Kimber-Bidlot Abingdon Amblers AC 13.44
U17 Men 400m Final
1 651 William Thorp Daventry AAC 53.57
2 159 Benjamin Davys Abingdon AC 54.24
3 719 Malte Wilhelmsson Abingdon AC 55.74
U17 Men 1500m Final
1 182 Adam Ede Abingdon AC 4:23.57
2 377 Owen Knox Banbury Harriers AC 4:25.40
3 151 Benjamin Davies Oxford City AC 4:35.66
4 141 Simon Daenen Banbury Harriers AC 4:47.95
5 735 Samuel Worfolk Bicester AC 4:52.22
6 119 Alfie Clay Abingdon AC 5:14.98
U17 Men Javelin
1 344 Kody Johnson Banbury Harriers AC 45.59
2 651 William Thorp Daventry AAC 24.23
U15 Boys 100m Heats
Heat 1 w-1.6
1 108 Christopher Charles Banbury Harriers AC 12.58 Q
2 269 Jonny Hall Radley Athletic Club 12.69 Q
3 41 James Behling Radley Athletic Club 13.03 Q
4 702 Alex Westbrook Witney Road Runners 13.20 q
5 242 Aaron Glover Vale of Aylesbury AC 14.06
6 639 Sam Swadling Radley Athletic Club 14.64
Heat 2 w-1.6
1 347 Archie Jones Banbury Harriers AC 12.87 Q
2 467 Roshan Mowat Oxford City AC 13.11 Q
3 254 Dillan Grice Radley Athletic Club 13.69 Q
4 148 Adam Davenport Oxford City AC 13.83 q
5 198 Charlie Evans Banbury Harriers AC 15.32
U15 Boys 100m w-1.1 Final
1 108 Christopher Charles Banbury Harriers AC 12.45
2 347 Archie Jones Banbury Harriers AC 12.57
3 269 Jonny Hall Radley Athletic Club 12.68
4 467 Roshan Mowat Oxford City AC 12.93
5 41 James Behling Radley Athletic Club 12.97
6 702 Alex Westbrook Witney Road Runners 13.09
7 254 Dillan Grice Radley Athletic Club 13.40
8 148 Adam Davenport Oxford City AC 13.60
U15 Boys 300m Final
1 269 Jonny Hall Radley Athletic Club 40.57
2 702 Alex Westbrook Witney Road Runners 40.92
3 250 Felix Green Witney Road Runners 42.62
4 242 Aaron Glover Vale of Aylesbury AC 45.97
5 93 Michael Cadle Bicester AC 48.92
U15 Boys 1500m Final
1 104 Henry Channon Oxford City AC 4:44.00
2 449 Rowan Miell-Ingram Radley Athletic Club 4:52.94
3 336 Johnny James Radley Athletic Club 4:57.32
4 541 Henry Pollock Banbury Harriers AC 5:03.17
5 383 Sebastian Lawton Abingdon AC 5:23.25
6 93 Michael Cadle Bicester AC 5:27.98
U15 Boys 80H w+1.2 Final
1 108 Christopher Charles Banbury Harriers AC 12.16
3 555 Samuel Rayson Bicester AC 13.96
U15 Boys Hammer
1 614 Eliot Southwell Hillingdon AC 25.42
2 198 Charlie Evans Banbury Harriers AC 17.86
U15 Boys Javelin
1 108 Christopher Charles Banbury Harriers AC 37.71
2 198 Charlie Evans Banbury Harriers AC 33.92
3 148 Adam Davenport Oxford City AC 26.42
4 614 Eliot Southwell Hillingdon AC 25.38
5 93 Michael Cadle Bicester AC 16.23
U13 Boys 100m w-0.8 Final
1 508 David Oyedoh Radley Athletic Club 13.46
3 507 Oscar Oweka Witney Road Runners 13.95
4 109 Freddie Cherry Unattached 13.99
5 554 Jake Rawes Radley Athletic Club 15.01
6 185 Jake Edwards Radley Athletic Club 15.74
7 42 Tom Behling Radley Athletic Club 16.20
8 158 Samuel Davis Banbury Harriers AC 16.76
U13 Boys 1500m Final
1 448 Quinn Miell-Ingram Radley Athletic Club 4:46.67 CBP
2 350 Freddie Jones Oxford City AC 5:06.28
3 688 Fred Walton Radley Athletic Club 5:07.41
4 66 Freddie Bower Radley Athletic Club 5:10.48
5 621 Louis Stanfield Oxford City AC 5:28.17
6 158 Samuel Davis Banbury Harriers AC 5:32.82
7 460 Connor Morgan Abingdon AC 5:45.62
U13 Boys Long Jump
1 508 David Oyedoh Radley Athletic Club 4.98
2 631 Archie Street Banbury Harriers AC 4.34
3 350 Freddie Jones Oxford City AC 4.12
4 554 Jake Rawes Radley Athletic Club 3.62
5 226 Oliver Frost Abingdon AC 3.47
6 42 Tom Behling Radley Athletic Club 3.46
U13 Boys Javelin
1 67 Kieran Bowsher Witney Road Runners 27.51
2 226 Oliver Frost Abingdon AC 14.06
Senior Women 100m w-1.0 Final
1 130 Tiffany Cox Abingdon AC 12.41
2 629 Zoe Thursz Oxford University AC 13.58
3 689 Ewurabena Ward-Brew Oxford University AC 13.62
4 47 Emily Benfield Bicester AC 14.76
5 682 Michele Wakefield Oxford City AC 15.27
Senior Women 400m Final
1 89 Alice Byles Oxford City AC 58.64
2 649 Islay Thorne Radley Athletic Club 63.43
Senior Women 1500m Final
1 285 Lauren Hawtin Oxford City AC 5:00.88
Senior Women 100H w+0.3 Final
1 314 Alice Hopkins Oxford City AC 14.81
2 223 Giulia Frigerio Oxford University AC 18.33
Senior Women Pole Vault
1 469 Carine Muir Abingdon AC 2.00
Senior Women Long Jump
1 314 Alice Hopkins Oxford City AC 5.72
2 47 Emily Benfield Bicester AC 4.15
3 607 Amanda Smith Witney Road Runners 2.79
Senior Women Hammer
1 558 Jenny Richards Radley Athletic Club 42.27
2 478 Heather Nelson Oxford City AC 30.78
3 607 Amanda Smith Witney Road Runners 15.08
Senior Women Javelin
1 314 Alice Hopkins Oxford City AC 27.40
2 245 Claire Goodwin Banbury Harriers AC 20.21
3 20 Jeanette Ashton Abingdon AC 15.38
U20 Women 100m w+0.3 Final
1 9 Abbey Anson Banbury Harriers AC 12.35
2 78 Leah Brown Radley Athletic Club 13.33
3 69 Eden Bridges-Martin Radley Athletic Club 13.66
4 283 Evie Hawkins Banbury Harriers AC 13.91
5 650 Rachel Thorp Daventry AAC 14.56
667 Ella Turner Oxford City AC dns
U20 Women 400m Final
1 667 Ella Turner Oxford City AC 56.70 CBP
2 188 Kelsi Ellis Nene Valley Harriers 63.11
U20 Women 1500m Final
1 232 Jamie Garry Oxford City AC 5:04.63
2 544 Anabel Pozniak Radley Athletic Club 5:15.85
3 511 Amelia Pagett Great Milton Athletics Club 5:17.21
4 575 Lucy Rycroft White Horse Harriers 5:18.24
U20 Women 100H w+0.3 Final
1 497 Jade O'Dowda Oxford City AC 14.64
U20 Women Long Jump
1 497 Jade O'Dowda Oxford City AC 5.86
2 357 Charlotte Jonkers Oxford City AC 4.87
3 283 Evie Hawkins Banbury Harriers AC 4.87
4 583 Rebecca Scott Banbury Harriers AC 4.45
    U20 Women Hammer      
1 161 Shannon Dawes Banbury Harriers AC 23.70  
U20 Women Javelin
1 161 Shannon Dawes Banbury Harriers AC 36.68
2 583 Rebecca Scott Banbury Harriers AC 22.71
U17 Women 100m Heats
Heat 1 w-2.0
1 734 Bea Wootten Oxford City AC 13.57 Q
2 644 Chloe Taylor Oxford City AC 13.63 Q
3 711 Clara Wells Abingdon AC 14.22 Q
4 387 Amy Leung Oxford City AC 14.29
5 272 Leah Halsey Radley Athletic Club 15.21
Heat 2 w-0.5
1 294 Scarlett Herold Abingdon AC 12.95 Q
2 80 Tia Brown Bicester AC 13.45 Q
3 228 Rutendo Ganga Oxford City AC 13.75 Q
4 391 Kira Lincoln Abingdon AC 13.92 q
5 386 Meabh Leaney Oxford City AC 14.11 q
6 588 Sydney Sellers Banbury Harriers AC 14.14
7 548 Lizzieanna Quigley Abingdon AC 14.25
U17 Women 100m w-0.4 Final
1 294 Scarlett Herold Abingdon AC 12.91
2 734 Bea Wootten Oxford City AC 13.29
3 80 Tia Brown Bicester AC 13.43
4 644 Chloe Taylor Oxford City AC 13.44
5 228 Rutendo Ganga Oxford City AC 13.72
6 391 Kira Lincoln Abingdon AC 13.86
7 711 Clara Wells Abingdon AC 13.93
386 Meabh Leaney Oxford City AC dns
U17 Women 300m Final
1 678 Skye Verwey Marshall Milton Keynes AC 43.27
2 734 Bea Wootten Oxford City AC 43.83
3 259 Holly Griffiths-Brown Radley Athletic Club 43.88
U17 Women 1500m Final
1 512 Daisy Palmer Oxford City AC 4:50.00
2 585 Alexandra Scrivener Banbury Harriers AC 4:55.10
3 85 Rachel Burton Radley Athletic Club 5:10.60
4 147 Beth Darwent Abingdon AC 5:13.60
5 40 Mieke Bedlington Abingdon AC 5:18.60
6 366 Anna Kelly White Horse Harriers 5:21.10
7 353 Izzie Jones Abingdon AC 5:34.20
8 74 Anya Bromley Abingdon AC 5:43.70
U17 Women 80H w-0.1 Final
1 588 Sydney Sellers Banbury Harriers AC 13.88
2 548 Lizzieanna Quigley Abingdon AC 14.29
U17 Women Long Jump
1 259 Holly Griffiths-Brown Radley Athletic Club 4.86
2 203 Temi Fajemisin Oxford City AC 4.83
3 70 Fiona Bristow Abingdon AC 4.82
4 686 Jessica Walter Oxford City AC 4.65
5 272 Leah Halsey Radley Athletic Club 4.04
6 80 Tia Brown Bicester AC 3.86
U17 Women Hammer
1 405 Ella Lovibond Radley Athletic Club 53.09 CBP
2 196 Elizabeth Eskender Banbury Harriers AC 29.93
U17 Women Javelin
1 196 Elizabeth Eskender Banbury Harriers AC 21.51
2 170 Matilda Donaghy Radley Athletic Club 20.82
3 272 Leah Halsey Radley Athletic Club 20.04
4 642 Sian Tanner Witney Road Runners 11.51
U15 Girls 100m Heats
Heat 1 w-1.0
1 587 Raegan Sellers Banbury Harriers AC 13.17 Q
2 330 Imogen Ives Radley Athletic Club 14.11 Q
3 18 Georgina Ashby Reading AC 14.25 Q
4 284 Fern Hawkins Banbury Harriers AC 14.31 q
5 115 Mia Claridge White Horse Harriers 14.80 q
6 595 Lily Sherwood Witney Road Runners 15.19
Heat 2 w-1.9
1 578 Topaz Samuel Reading AC 13.91 Q
2 461 Charlotte Morris Radley Athletic Club 14.02 Q
3 325 Madison Hurley Radley Athletic Club 14.31 Q
4 451 Isobel Miller Radley Athletic Club 15.12
5 22 Phoebe Astbury Abingdon AC 15.27
6 440 Elizabeth McIntyre Witney Road Runners 16.09
U15 Girls 100m w-1.1 Final
1 587 Raegan Sellers Banbury Harriers AC 13.24
2 578 Topaz Samuel Reading AC 13.68
3 461 Charlotte Morris Radley Athletic Club 13.79
4 330 Imogen Ives Radley Athletic Club 14.01
5 325 Madison Hurley Radley Athletic Club 14.23
6 18 Georgina Ashby Reading AC 14.34
7 115 Mia Claridge White Horse Harriers 14.61
8 284 Fern Hawkins Banbury Harriers AC 14.67
U15 Girls 300m Heats
Heat 1
1 589 Marina Semple Radley Athletic Club 45.48 Q
2 479 Kaela Nelson Radley Athletic Club 46.73 Q
3 18 Georgina Ashby Reading AC 46.85 Q
4 284 Fern Hawkins Banbury Harriers AC 47.34 q
5 123 Phoebe Coleman Great Milton Athletics Club 48.54
Heat 2
1 266 Emily Haines-Gray Oxford City AC 45.83 Q
2 187 Poppy Edwards Radley Athletic Club 46.44 Q
3 704 Tilly Westbrook Witney Road Runners 47.59 Q
4 291 Maisie Henman Witney Road Runners 47.71 q
5 724 Amy Willis Bicester AC 47.79
6 690 Emma Wardle Oxford City AC 50.30
U15 Girls 300m Final
1 589 Marina Semple Radley Athletic Club 43.10
2 266 Emily Haines-Gray Oxford City AC 44.27
3 187 Poppy Edwards Radley Athletic Club 45.49
4 18 Georgina Ashby Reading AC 46.43
5 479 Kaela Nelson Radley Athletic Club 47.55
6 704 Tilly Westbrook Witney Road Runners 48.37
7 284 Fern Hawkins Banbury Harriers AC 48.70
8 291 Maisie Henman Witney Road Runners 49.57
U15 Girls 1500m Final
1 423 Olivia Martin Oxford City AC 5:10.77
2 268 Georgina Halfhead Abingdon AC 5:13.94
3 166 Clover De Jonge Oxford City AC 5:16.34
4 549 Alessandra Prince Oxford City AC 5:19.31
5 322 Holly Hunter Oxford City AC 5:21.31
U15 Girls 75H Heats
Heat 1 w+0.2
1 303 Eloise Hind Radley Athletic Club 12.28 Q
2 12 Tegan Armstrong Banbury Harriers AC 12.35 Q
3 705 Maisie Westbrook Oxford City AC 13.12 Q
4 325 Madison Hurley Radley Athletic Club 13.63 q
5 704 Tilly Westbrook Witney Road Runners 14.04
6 22 Phoebe Astbury Abingdon AC 14.95
587 Raegan Sellers Banbury Harriers AC DQ
Heat 2 w+0.5
1 172 Maddy Dowden Banbury Harriers AC 11.55 Q
2 71 Georgie Bristow Oxford City AC 12.04 Q
3 636 Annie Sutcliffe Oxford City AC 13.20 Q
4 394 Pippa Little Banbury Harriers AC 13.47 q
5 157 Esther Davis Great Milton Athletics Club 13.67
U15 Girls Pole Vault
1 157 Esther Davis Great Milton Athletics Club 1.80
U15 Girls Hammer
1 517 Amber Parker Bicester AC 26.60
U15 Girls Javelin
1 695 Erin Waters Radley Athletic Club 25.04
2 527 Lily Peach Oxford City AC 23.60
3 61 Chantal Born Reading AC 21.99
4 12 Tegan Armstrong Banbury Harriers AC 21.46
5 172 Maddy Dowden Banbury Harriers AC 20.73
6 595 Lily Sherwood Witney Road Runners 14.36
U13 Girls 100m Heats
Heat 1 w-1.2
1 518 Josephine Parker Bicester AC 14.56 Q
2 60 Isla Bohannon Bicester AC 14.82 Q
3 356 Annie Jonkers Oxford City AC 15.02 q
4 315 Hana Horby Abingdon AC 15.48
5 728 Audrey Winstone Radley Athletic Club 15.52
6 439 Charlotte McIntyre Witney Road Runners 18.56
Heat 2 w-1.8
1 656 Melodie Torbrand Radley Athletic Club 14.47 Q
2 293 Edie Herbert Witney Road Runners 15.17 Q
3 181 Tilly Eckersall Reading AC 15.37 q
4 437 Freya McGinley Unattached 15.66
5 48 Bronte Bennett Oxford City AC 15.66
6 339 Paris Jane Great Milton Athletics Club 15.99
7 361 Charlotte Kavanagh Bicester AC 16.05
Heat 3 w-0.8
1 248 Sophie Greaney Radley Athletic Club 14.49 Q
2 596 Martha Sherwood Witney Road Runners 15.25 Q
3 271 Freya Halsall Unattached 15.46
4 499 Hollie Offord Bicester AC 15.56
5 349 Bethany Jones Witney Road Runners 15.70
6 17 Charlotte Ashby Reading AC 15.92
7 189 Poppy Ellis Oxford City AC 17.29
U13 Girls 100m w-0.8 Final
1 656 Melodie Torbrand Radley Athletic Club 14.00
2 248 Sophie Greaney Radley Athletic Club 14.29
3 60 Isla Bohannon Bicester AC 14.40
4 518 Josephine Parker Bicester AC 14.43
5 293 Edie Herbert Witney Road Runners 14.96
6 356 Annie Jonkers Oxford City AC 15.05
7 181 Tilly Eckersall Reading AC 15.21
8 596 Martha Sherwood Witney Road Runners 15.31
U13 Girls 1500m Final
1 422 Isabelle Martin Oxford City AC 5:28.03
2 379 Tilly Lainchbury Banbury Harriers AC 5:29.93
3 135 Poppy Crosthwaite Radley Athletic Club 5:35.46
4 155 Roxy Davies Radley Athletic Club 5:48.46
5 103 Payton Carter Oxford City AC 5:58.55
U13 Girls Long Jump
1 600 Jessica Simons Radley Athletic Club 4.15
2 656 Melodie Torbrand Radley Athletic Club 4.08
3 356 Annie Jonkers Oxford City AC 4.01
4 81 Ellen Bruce Oxford City AC 3.98
5 596 Martha Sherwood Witney Road Runners 3.89
6 271 Freya Halsall Abingdon AC 3.88
7 422 Isabelle Martin Abingdon AC 3.65
8 499 Hollie Offord Bicester AC 3.63
9 379 Tilly Lainchbury Banbury Harriers AC 3.62
10 349 Bethany Jones Witney Road Runners 3.61
11 17 Charlotte Ashby Reading AC 3.54
12 94 Bea Cadogan Radley Athletic Club 3.49
13 225 Amy Frost Abingdon AC 3.37
14 633 Eden Strickland-Bennett Radley Athletic Club 3.33
15 135 Poppy Crosthwaite Radley Athletic Club 3.28
16 518 Josephine Parker Bicester AC 3.25
17 60 Isla Bohannon Bicester AC 3.17
18 262 Katie Groves Bicester AC 3.16
19 189 Poppy Ellis Oxford City AC 2.74
20 439 Charlotte McIntyre Witney Road Runners 2.57
U13 Girls Javelin
1 181 Tilly Eckersall Reading AC 21.40
2 362 Maisie Kavanagh Oxford City AC 21.12
3 293 Edie Herbert Witney Road Runners 21.04
4 393 Jenna Little Banbury Harriers AC 19.90
5 48 Bronte Bennett Oxford City AC 16.34