BUCKINGHAMSHIRE CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS

Held at Wing - 6th January 2001


Back to Results Page or Home Page

U/13 Girls U/15 Girls U/17 & U/20 Women Senior & Vet Women
U/13 Boys U/15 Boys U/17 Men U/20 Men Senior & Vet Men
Under 13 Girls (3km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 12.56 11 K. Berryman Milton Keynes A.C. U/13
2 13.10 25 A. Roskilly Milton Keynes A.C. U/13
3 13.30 14 C. Gaspar Milton Keynes A.C. U/13
4 13.41 6 R. Simmons Bedford & County A.C. U/13
5 14.01 20 L. Hunt Milton Keynes A.C. U/13
6 14.02 1 C. Fox Beaconsfield High School U/13
7 14.09 24 A. Robinson Milton Keynes A.C. U/13
8 14.10 34 L. Fuller Windsor, Slough & Eton A.C. U/13
9 14.20 22 L. Licietis Milton Keynes A.C. U/13
10 14.53 16 R. Godleman Milton Keynes A.C. U/13
11 15.00 23 F. McLachlan Milton Keynes A.C. U/13
12 15.00 9 E. Roberts Dacorum & Tring A.C. U/13
13 15.21 38 J. Clough Windsor, Slough & Eton A.C. U/13
14 15.22 28 S. Fisher Vale of Aylesbury A.C. U/13
15 15.23 15 B. Gibbens Milton Keynes A.C. U/13
16 15.34 30 S. Mottram Vale of Aylesbury A.C. U/13
17 15.47 8 R. Moorhouse Chiltern Harriers U/13
18 16.06 33 A. Walker Waddesdon C of E School U/13
19 16.57 2 C. Rees Beaconsfield High School U/13
20 17.13 27 L. Fallaize Vale of Aylesbury A.C. U/13
21 17.22 12 T. Bromilow Milton Keynes A.C. U/13
22 18.28 3 S. Shepherd Beaconsfield High School U/13
Team
1 Milton Keynes A.C. 6
2 Milton Keynes A.C. 21
3 Milton Keynes A.C. 36
4 Beaconsfield High School 47
5 Vale of Aylesbury A.C. 50
Under 15 Girls (4km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 16.08 56 E. Hunt Milton Keynes A.C. U/15
2 16.12 52 K. Docherty Milton Keynes A.C. U/15
3 16.21 47 C. Moss Bedford & County A.C. U/15
4 16.46 49 G. Turtle Chiltern Harriers U/15
5 17.54 51 L. Christophers Milton Keynes A.C. U/15
6 18.17 58 J. James Milton Keynes A.C. U/15
7 19.04 44 J. Dodd Beaconsfield High School U/15
8 19.06 61 L. Licietis Milton Keynes A.C. U/15
9 20.01 48 R. Cullen Chiltern Harriers U/15
10 20.07 43 E. Dillon Beaconsfield High School U/15
11 20.41 64 S. Wright Milton Keynes A.C. U/15
12 22.16 62 L. Morton Milton Keynes A.C. U/15
13 22.54 63 B. Williams Milton Keynes A.C. U/15
14 23.04 42 C. Conway Beaconsfield High School U/15
15 23.33 45 J. Masters Beaconsfield High School U/15
16 24.29 41 C. Bennett Beaconsfield High School U/15
17 24.32 46 H. Shore Beaconsfield High School U/15
1 Milton Keynes A.C. 8
2 Milton Keynes A.C. 25
3 Beaconsfield High School 31
4 Beaconsfield High School 48
Under 17 & Under 20 Women (5km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 23.40 78 C. Boosey Vale of Aylesbury A.C. U/17
2 25.03 93 L. Bromilow Milton Keynes A.C. U/20
3 25.06 76 S. Thomson Milton Keynes A.C. U/17
4 25.54 81 C. Molinaro Windsor, Slough & Eton A.C. U/17
5 26.12 92 S. Jarvis Imperial College U/20
6 26.31 73 L. Scott Beaconsfield High School U/17
7 27.02 80 K. Evans Waddesdon C of E School U/17
8 27.13 79 N. Chandler Vale of Aylesbury A.C. U/17
9 27.17 71 L. Dodd Beaconsfield High School U/17
10 28.06 72 C. Murray Beaconsfield High School U/17
11 29.19 94 L. Dines Milton Keynes A.C. U/20
12 29.22 75 A. Roskilly Milton Keynes A.C. U/17
13 29.43 74 H. Court Dacorum & Tring A.C. U/17
14 31.15 97 Y. Edwards Windsor, Slough & Eton A.C. U/20
27.18 86 Rachel Nash Wycombe Phoenix Harriers & A.C. U17
1 Milton Keynes A.C. 16
2 Beaconsfield High School 25
Senior & Veteran Women (6km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 26.12 141 J. Leak Chiltern Harriers V35
2 26.22 121 R. Iannone Vale of Aylesbury A.C. Senior
3 27.35 167 J. Heffernan Chiltern Harriers V45
4 28.15 116 C. Rooney Milton Keynes A.C. Senior
5 28.20 103 L. Butt Chiltern Harriers Senior
6 28.29 114 S. Cox Milton Keynes A.C. Senior
7 28.29 91 N. Dover Borough of Hounslow Senior
8 28.47 153 S. Winterburn Vale of Aylesbury A.C. V35
9 29.23 136 A. Garton Burnham Joggers V35
10 29.28 146 A. Fuller Milton Keynes A.C. V35
11 29.40 147 D. Knight Milton Keynes A.C. V35
12 29.45 98 G. Horne Wycombe Phoenix Harriers & A.C. Senior
13 29.50 165 C. Brighton Burnham Joggers V45
14 32.08 115 S. Field Milton Keynes A.C. Senior
15 32.47 101 N. Moore Burnham Joggers Senior
16 32.52 148 J. McPheat Milton Keynes A.C. V35
17 32.57 163 L. Gazzani Bearbrook Joggers V45
18 33.08 102 H. Bickerton Chiltern Harriers Senior
19 33.11 150 H. Fallaize Vale of Aylesbury A.C. V35
20 33.36 166 L. Walsh Burnham Joggers V45
21 33.47 149 A. Radcliffe Milton Keynes A.C. V35
22 34.03 134 S. Ridgeway Bearbrook Joggers V35
23 34.48 164 M. Maples Bearbrook Joggers V45
24 35.10 161 J. Crabtree Bearbrook Joggers V45
25 36.19 131 S. Evans Bearbrook Joggers V35
26 36.23 133 S. Lloyd Bearbrook Joggers V35
27 37.07 140 K. Ilot Chiltern Harriers V35
28 37.45 162 P. Cradden Bearbrook Joggers V45
29 38.47 104 F. Calder Chiltern Harriers Senior
30 40.42 151 J. Hodgson Vale of Aylesbury A.C. V35
31 40.52 135 L. Yearley Bearbrook Joggers V35
25.52 499 S. Aperghis Wycombe Phoenix Harriers & A.C. Senior
26.43 498 C. Holloway Chiltern Harriers Senior
Senior / Vet Women
1 Chiltern Harriers 9
2 Milton Keynes A.C. 20
3 Vale of Aylesbury A.C. 29
4 Burnham Joggers 37
5 Milton Keynes A.C. 41
6 Bearbrook Joggers 52
7 Chiltern Harriers 74
8 Bearbrook Joggers 75
Under 13 Boys (3km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 12.22 210 S. Goodwin Milton Keynes A.C. U/13
2 13.08 220 N. Hayward Vale of Aylesbury A.C. U/13
3 13.10 207 T. Comerford Milton Keynes A.C. U/13
4 13.18 190 A. Gledhill Dr. Challoners Grammar School U/13
5 13.21 181 C. Pusey Burnham Joggers U/13
6 13.25 209 S. Ellison Milton Keynes A.C. U/13
7 13.26 214 D. Taylor Milton Keynes A.C. U/13
8 13.30 206 S. Brasier Milton Keynes A.C. U/13
9 13.34 215 S. Tuttle Milton Keynes A.C. U/13
10 13.34 212 A. Stockbridge Milton Keynes A.C. U/13
11 13.38 205 S. Bradley Milton Keynes A.C. U/13
12 13.42 201 J. Schofield Dr. Challoners Grammar School U/13
13 14.08 197 D. Moloney Dr. Challoners Grammar School U/13
14 14.12 216 L. Whitten Milton Keynes A.C. U/13
15 14.17 217 T. Buchan Vale of Aylesbury A.C. U/13
16 14.18 193 J. Lempka Dr. Challoners Grammar School U/13
17 14.37 198 J. Parkinson Dr. Challoners Grammar School U/13
18 14.42 195 A. Martin Dr. Challoners Grammar School U/13
19 14.43 192 T. Jones Dr. Challoners Grammar School U/13
20 14.44 208 S. Deeble Milton Keynes A.C. U/13
21 14.44 187 S. Baneke Dr. Challoners Grammar School U/13
22 15.01 196 R. Matthews Dr. Challoners Grammar School U/13
23 15.25 194 M. Lugton Dr. Challoners Grammar School U/13
24 15.28 219 S. George Vale of Aylesbury A.C. U/13
25 15.51 221 H. Laybourne Vale of Aylesbury A.C. U/13
26 16.00 200 J. Satterthwaite Dr. Challoners Grammar School U/13
27 16.28 218 M. George Vale of Aylesbury A.C. U/13
28 17.07 183 A. Cave Chiltern Harriers U/13
29 17.31 184 C. Cave Chiltern Harriers U/13
30 17.35 188 T. Cullen Dr. Challoners Grammar School U/13
12.51 494 N. Howlett Vale of Aylesbury A.C.
13.01 495 B. Howlett Vale of Aylesbury A.C.
1 Dr. Challoners Grammar School 45
2 Milton Keynes A.C. 17
3 Vale of Aylesbury A.C. 66
4 Dr. Challoners Grammar School 75
5 Dr. Challoners Grammar School 101
6 Milton Keynes A.C. 38
Under 15 Boys (4km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 14.29 259 A. Whetstone Milton Keynes A.C. U/15
2 15.00 249 K. Bennett Milton Keynes A.C. U/15
3 15.27 268 P. Erwood Vale of Aylesbury A.C. U/15
4 15.42 239 S. Bennett Dr. Challoners Grammar School U/15
5 15.48 279 J. Brand Windsor, Slough & Eton A.C. U/15
6 15.50 260 G. Wilcox Milton Keynes A.C. U/15
7 15.51 270 R. Taylor Vale of Aylesbury A.C. U/15
8 15.53 238 T. Beedell Dr. Challoners Grammar School U/15
9 15.55 257 J. Tuttle Milton Keynes A.C. U/15
10 16.02 253 P. Macey Milton Keynes A.C. U/15
11 16.13 272 V. Iannone Vale of Aylesbury A.C. U/15
12 16.15 258 B. Twigger Milton Keynes A.C. U/15
13 16.23 235 S. Ellerby Chiltern Harriers U/15
14 16.27 271 D. Barber Vale of Aylesbury A.C. U/15
15 16.29 274 M. Baines Vale of Aylesbury A.C. U/15
16 16.52 278 J. Boddy Windsor, Slough & Eton A.C. U/15
17 16.56 250 M. Berryman Milton Keynes A.C. U/15
18 17.00 269 M. Fallaize Vale of Aylesbury A.C. U/15
19 17.15 243 T. de Vletter Dr. Challoners Grammar School U/15
20 17.23 246 C. Oddy Dr. Challoners Grammar School U/15
21 17.26 259 A. Whetstone Milton Keynes A.C. U/15
22 17.47 261 C. Woulds Milton Keynes A.C. U/15
23 17.49 252 J. Hunter Milton Keynes A.C. U/15
24 17.50 247 M. Silley Dr. Challoners Grammar School U/15
25 18.03 237 J. Ryman Chiltern Harriers U/15
26 18.36 262 A. Atherton Stowe School U/15
27 18.45 275 G. Brundson Vale of Aylesbury A.C. U/15
28 18.50 251 R. Down Milton Keynes A.C. U/15
29 19.00 242 D. Daly Dr. Challoners Grammar School U/15
30 19.13 231 J. Allport Chiltern Harriers U/15
31 19.22 234 F. Downs Chiltern Harriers U/15
32 19.41 240 A. Bhatt Dr. Challoners Grammar School U/15
33 24.21 248 T. Skinner Dr. Challoners Grammar School U/15
1 Milton Keynes A.C. 18
2 Vale of Aylesbury A.C. 35
3 Dr. Challoners Grammar School 51
4 Milton Keynes A.C. 60
5 Chiltern Harriers 99
6 Dr. Challoners Grammar School 118
Under 17 Men (6km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 23.28 294 P. Wright Milton Keynes A.C. U/17
2 24.06 292 P. Winfield Milton Keynes A.C. U/17
3 24.23 289 A. Quinn Milton Keynes A.C. U/17
4 24.40 290 P. Sigllechner Milton Keynes A.C. U/17
5 24.48 300 C. George Vale of Aylesbury A.C. U/17
6 25.21 293 J. Wright Milton Keynes A.C. U/17
7 26.07 295 K. Wrighting Milton Keynes A.C. U/17
8 26.56 283 D. Biles Dr. Challoners Grammar School U/17
9 28.18 291 O. Stephens Milton Keynes A.C. U/17
10 28.43 282 L. Clack Chiltern Harriers U/17
11 29.10 286 C. Jackson Dr. Challoners Grammar School U/17
12 29.31 287 J. Perks Dr. Challoners Grammar School U/17
13 33.09 301 J. Gorman Vale of Aylesbury A.C. U/17
Milton Keynes A.C. 10
Under 20 Men (7.5km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 29.37 314 W. Ridgeway Milton Keynes A.C. U/20
2 30.27 315 M. Sigllechner Milton Keynes A.C. U/20
3 32.37 316 I. Wood Milton Keynes A.C. U/20
Senior & Veteran Men (11km)Back to top
Posn Time No. Name Club/School Category
1 39.28 377 T. Gardner Wycombe Phoenix Harriers & A.C. Senior
2 40.05 337 M. Simpson Borough of Hounslow A.C. Senior
3 42.34 431 T. Jones Vale of Aylesbury A.C. V/40
4 43.41 348 D. Bosley Handy Cross Runners Senior
5 43.49 374 P. Tottle Vale of Aylesbury A.C. Senior
6 43.55 416 P. Jones Milton Keynes A.C. V/40
7 44.18 396 D. Brown Chiltern Harriers V/40
8 45.03 359 C. Hearn Milton Keynes A.C. Senior
9 45.36 402 T. Richardson Chiltern Harriers V/40
10 45.55 426 D. Adams Vale of Aylesbury A.C. V/40
11 46.11 351 P. Hodgkinson Hillingdon A.C. (Non scoring) Senior
12 46.15 344 G. Wallford Chiltern Harriers Senior
13 46.26 349 T. Hunter Handy Cross Runners Senior
14 46.36 346 P. Wootton Chiltern Harriers Senior
15 46.59 363 T. Natale Milton Keynes A.C. Senior
16 47.05 357 R. Donswell Milton Keynes A.C. Senior
17 47.19 410 J. Docherty Milton Keynes A.C. V/40
18 47.20 404 J. Dooey Handy Cross Runners V/40
19 47.45 405 P. Stephens Handy Cross Runners V/40
20 47.50 418 M. McPheat Milton Keynes A.C. V/40
21 47.57 427 R. Ainsworth Vale of Aylesbury A.C. V/40
22 48.06 334 K. Dyer Bearbrook Joggers Senior
23 48.09 412 D. Findell-Hawkins Milton Keynes A.C. V/40
24 48.10 339 T. Cook Chiltern Harriers Senior
25 48.28 458 C. Steptoe Vale of Aylesbury A.C. V/50
26 48.36 364 I. Pheasey Milton Keynes A.C. Senior
27 48.37 415 T. Hook Milton Keynes A.C. V/40
28 48.43 369 T. Knowles Vale of Aylesbury A.C. Senior
29 48.45 373 J. Rooney Vale of Aylesbury A.C. Senior
30 48.48 335 N. Edwards Bearbrook Joggers Senior
31 49.15 413 M. Groom Milton Keynes A.C. V/40
32 49.26 383 G. Harrison Bearbrook Joggers V/40
33 49.35 433 N. Taylor Vale of Aylesbury A.C. V/40
34 51.59 354 D. Brumby Milton Keynes A.C. Senior
35 52.04 397 N. Derby Chiltern Harriers V/40
36 52.19 432 A. Simmonds Vale of Aylesbury A.C. V/40
37 52.51 362 D. Marlow Milton Keynes A.C. Senior
38 53.19 338 S. Grinberg Burnham Joggers Senior
39 53.25 422 L. Turton Milton Keynes A.C. V/40
40 53.36 381 T. Barrows Bearbrook Joggers V/40
41 53.38 350 E. How Hillingdon A.C. Senior
42 53.47 447 K. Skudamore Burnham Joggers V/50
43 54.27 425 T. McDaid Unattached V/40
44 54.31 391 G. Wilson Burnham Joggers V/40
45 54.50 385 R. Routh Bearbrook Joggers V/40
46 54.55 430 J. Gibson Vale of Aylesbury A.C. V/40
47 55.10 387 S. Wickham Bearbrook Joggers V/40
48 55.27 333 P. Clarke Bearbrook Joggers Senior
49 55.48 455 J. Morrison Milton Keynes A.C. V/50
50 56.47 444 P. Woodage Bearbrook Joggers V/50
51 56.53 428 C. Fallaize Vale of Aylesbury A.C. V/40
52 56.54 452 M. Hickman Handy Cross Runners V/50
53 57.27 469 I. Addison Vale of Aylesbury A.C. V/60
54 57.39 370 A. Roberts Vale of Aylesbury A.C. Senior
55 58.08 456 R. Winter Milton Keynes A.C. V/50
56 58.31 398 M. Dolling Chiltern Harriers V/40
57 58.33 424 F. Dicerbo Shenley Striders V/40
58 58.38 461 R. Chuter Bearbrook Joggers V/60
59 58.46 331 S. Allen Bearbrook Joggers Senior
60 59.11 448 T. Brawn Chiltern Harriers V/50
61 59.43 468 P. Banner Thames Hare & Hounds V/60
62 61.39 400 R. Lott Chiltern Harriers V/40
63 61.39 462 T. O'Keefe Burnham Joggers V/60
64 63.57 367 G. Howard Milton Keynes A.C. Senior
65 67.57 463 M. Cartwright Chiltern Harriers V/60
66 68.10 406 R. Walker Handy Cross Runners V/40
67 71.35 417 J. Lawrence Milton Keynes A.C. V/40
68 73.19 394 R. Beedell Chiltern Harriers V/40
69 73.59 467 J. McKellar Milton Keynes A.C. V/60
Senior Men Teams
Milton Keynes A.C. 82
Vale of Aylesbury A.C. 92
Chiltern Harriers 99
Handy Cross Runners 172
Milton Keynes A.C. 178
Bearbrook Joggers 216
Vale of Aylesbury A.C. 248
Milton Keynes A.C. 343
Vets Team
Vale of Aylesbury A.C. 59
Milton Keynes A.C. 66
Chiltern Harriers 107
Milton Keynes A.C. 146
Handy Cross Runners 155
Bearbrook Joggers 164
Vale of Aylesbury A.C. 166
Chiltern Harriers 255